DUYURULAR

Basit usule tabi mükelleflere uygulanacak kazanç indirimine ilişkin usul ve esaslar açıklandı.

5 Mayıs 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 292 seri numaralı Gelir Vergisi Genel Tebliği ile basit usule tabi mükellefler için geçerli olan kazanç indirimi uygulamasının usul ve esasları aşağıdaki şekilde belirlenmiştir:

 

- Ticari kazancı basit usulde tespit edilen mükelleflerin beyan ettikleri ticari kazançlarına herhangi bir süre ile sınırlı olmaksızın 8.000 Türk liralık indirim uygulanacaktır.

- Bu indirim, 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren elde edilecek gelirlere uygulanacaktır. Dolayısıyla, indirim 2016 yılına ait kazançlara ilişkin olarak 2017 yılında verilecek beyannamede dikkate alınacaktır.

- Vergilendirme döneminde kazanç elde edilmemesi veya 8.000 TL’nin altında kazanç elde edilmesi nedeniyle yararlanılamayan indirim tutarı ertesi yıllara devredilemez.

- Basit usulde vergilendirilen mükellefler genç girişimcilere ilişkin kazanç istisnası ile 8.000 TL’lik indirimden birlikte yararlanamazlar. Söz konusu istisna ve indirimlere ilişkin şartları birlikte taşıyanlar hangisinden faydalanacaklarını kendileri belirleyeceklerdir.
PRATİK BİLGİLER

» Amortisman Sınırı
» Vergiden Müstesna Yemek Bedeli
» Emlak Vergisi Oranları
» Fatura Düzenleme Sınırı
» Kıdem Tazminatı Tavanı
» Usulsüzlük Cezalarına Ait Cetvel

FAYDALI LİNKLER

TCMB DÖVİZ KURLARI

HAVA DURUMU

SİTE SAYACI


Ziyaretçi Sayımız: 116397